Majdhogynem napra pontosan egy éve vagyok e-book reader tulajdonos, valamint körülbelül 3 és félszer ennyi ideje könyvmoly, szóval azt hiszem itt az ideje hogy megosszam véleményem és tapasztalataim a két könyvolvasási lehetőséggel kapcsolatban.
![]() |
forrás |
Igazából sosem viszolyogtam az e-könyvek gondolatától, sok könyvet olvastam már a telefonomon vagy épp a laptopomon mielőtt beruháztam volna egy külön erre a célra kifejlesztett eszközre. A fő ok, amiért végül vettem egyet, az az volt hogy mivel ennyi könyvet olvasok ilyen formában a telefonomon, ez elkezdte bántani, majd aprólékosan rontani a szemem. Utánaolvastam, és kutatásomból megtudtam hogy ezek a elektronikus könyvolvasó készülékek (nem mind) olyan e-ink kijelzővel rendelkeznek, amelyek nem bántják a szemet, sőt (!) még egy kicsit olyan hatást is keltenek, mintha egy igazi könyv lapját látnád magad előtt, rajta nyomtatott szöveggel. Ez egy kicsit felkeltette bennem az informatikai dolgok iránt érdeklődő énemet is. Betűtípust, betűméretet is lehet rajtuk változtatni, forgatni, és egyéb praktikus beállítási lehetőségekkel is rendelkeznek, viszont a belső világítás nem tartozik az e-ink kijelző tulajdonságaik közé. Magyarul, a sötétben nem látod. Furcsa mód ezen mindenki megütközik, a legfőbb kérdés amit kaptam ezzel kapcsolatban, az az hogy; hogy tud világítás nélkül kijelezni? Aki a működésével kapcsolatban szeretne tovább olvasni az itt megteheti. De visszatérve erre a nem látod a sötétben dologra. Ugyebár, mint említettem próbálják egy igazi könyv hatását elérni, és mint tudjuk, egy könyvet sem tudsz olvasni a sötétben. Ez az én érvem, hogy miért nem zavar a dolog. Valamint lehet venni hozzájuk csinos kis lámpácskákat, amit a könyvolvasóra csatolva, máris olvasni tudunk, bármilyen testhelyzetben, nem függünk az asztali lámpánktól. Éppen ez, hogy nem világít az ok rá, hogy miért nem bántja a szemed. Mint feljebb már írtam, egy éve vagyok könyvolvasó tulajdonos, rendszeresen használom az eszközt, és még sohasem volt rá szemfájdalommal kapcsolatos panaszom. Viszont másfajta igen. Amellett hogy az eszköz igazán hasznos, rengetek könyv fér rá, utazáshoz is tökéletes méretű, sok rossz tulajdonsága is van. Az igazi könyv hatását próbálják elérni, de ez nem sikerül, és sosem fogja tudni pótolni azt az élményt, amit egy nyomtatott könyv ad nekem.
![]() |
forrás |
Számomra lehetetlen pótolni a nyomtatott könyvet, annak illatát és tapintását, ugyanakkor kíváncsi és nyitott vagyok az új technikai vívmányokra. Az audio book az, amivel kapcsolatban még nem vagyok jártas. Egyszer, a Harry Potter és Titkok Kamrája olvasása közben adta be az unalmast a könyvolvasóm, este tíz órakor, és mivel a könyvből nem volt saját példányom így gyorsan megszereztem a mű audio book változatát és a maradék 100 oldalt azon hallgattam. Különös és szokatlan élmény volt, viszont mindenképp felkeltette kíváncsiságom, így mindenképp fogok még vele kísérletezni. Mivel angol tudásom hallás után nagyon jó (írott angol szöveget kicsit lassabban értelmezek), így úgy gondoltam hogy angolul is fogok próbálkozni.
![]() |
forrás |
De mint mindig, ízlések és pofonok. Vannak akik kitartanak a fizikai, nyomtatott könyveknél, és
vannak akik szívesebben haladnak a korral, és használnak modernebb technológiát. Én személy szerint semmi pénzért nem mondanék le a polcomon lévő könyveimről, és a majd a jövőben a polcomon csücsülő könyveimről, ugyanakkor hasznosnak tartom a könyvolvasókat. Szerintem a kettő tökéletesen megfér egymás mellett, nem kell egyiknek sem kizárnia a másikat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése